Wyjazd do wód termalnych. Pomysł na chłodniejszą porę roku?

Dobroczynne właściwości wód termalnych znane były już starożytnym. Wszyscy cenimy sobie zdrowie, dobre samopoczucie i pozytywną energię, więc dlaczego nie podarować sobie odrobiny luksusu i nie zanurzyć się po długim, intensywnym, męczącym dniu w uzdrawiających wodach. To również doskonały pomysł na spędzenie czasu z rodziną i przyjaciółmi, idealne połączenie przyjemnego z pożytecznym. Powszechnie znane są bowiem uzdrawiające właściwości bogatych w sole i mikroelementy wód termalnych. Pomagają pozbyć się problemów z krążeniem, chorób skóry, są wsparciem w terapiach pourazowych, w chorobach reumatycznych nie wspominając już o całym wachlarzu schorzeń neurologicznych i walce ze stresem czy depresją, gdzie działanie wód jest po prostu nieocenione. A zatem korzystajmy, moczmy się, pławmy i relaksujmy 🙂


Piestany, Słowacja
86 km od Bratysławy, w otoczeniu bujnej roślinności w dolinie rzeki Wag leży najsłynniejsze słowackie uzdrowisko Piestany. Wyjątkowy łagodny mikroklimat i duże nasłonecznienie oraz bogactwo borowin, gorące naturalne źródła termalne czynią z tego miejsca jeden z najlepszych w Europie kurortów. Piestany od ponad stu lat specjalizują się w wydobyciu i uszlachetnianiu siarkowych borowin i słyną z unikalnego składu i właściwości wód termalnych. Główna część uzdrowiska mieści się na wyspie zwanej Kúpeľny ostrov. Kurort, dzięki swoim bogactwom naturalnym, specjalizuje się w leczeniu chorób i rehabilitacji narządu ruchu a jego motto to ,, wstań i idź ,,.

Kupele Piestany Słowacja

Kupele Piestany Słowacja
zdjęcie: http://www.sloveniaholidays.com

 

Széchenyi Baths, Budapeszt, Węgry
Budapeszt znany jest miedzy innymi jako miasto-uzdrowisko i wiele spośród jego szesnasto- i siedemnastowieczny tureckich łaźni parowych jest nadal w użyciu. Z ogromnymi osiemnastoma różnymi basenami i dodatkowo z dziesięcioma saunami i komorami parowymi, neo-barokowy kompleks Łaźni Széchenyi stanowi jedna z największych atrakcji turystycznych stolicy Węgier.

Szechenyi Baths Wegry

Szechenyi Baths Wegry / zdjęcie www.szechenyibath.hu

 

Heviz Lake, Heviz, Węgry
Przepiękne, otoczone parkami słynne węgierskie uzdrowiskowe miasteczko Heviz oferuje największe w Europie, a drugie co do wielkości na świecie aktywne biologicznie jezioro termalne. Założone w tym miejscu spa to doskonałe miejsce w okresie zimowym, bowiem temperatura w jeziorze waha się na poziomie 38 C, co podczas gorących letnich miesięcy nie wydaje się już tak komfortowe. Jezioro jest cały rok porośnięte tropikalnymi liliami wodnymi, na dnie zalega leczniczy torf i borowiny a jego wody zasila źródło o temperaturze ok. 39,5 C bogate w dobroczynne minerały i promieniowanie, dlatego też kąpiele w nim nie są zalecane kobietom w ciąży.

Uzdrowisko Heviz Lake, Heviz, Węgry

Uzdrowisko Heviz Lake, Heviz, Węgry

Karlove Vary (Carlsbad), Czechy
Lecznicze źródła zostały odkryte w 14 wieku przez cesarza rzymskiego Karola IV, który założył w tym miejscu uzdrowisko. Uważa się, że wody mineralne w Karlovych Varach mają zarówno zewnętrzne jak i wewnętrzne właściwości lecznicze. Wiele tutejszych hoteli, takich jak słynny Carlsbad Plaza, działa jak tradycyjne uzdrowiska kąpielowe, ale w kilku zabytkowych kolumnadach miasta można również napić się dobroczynnej źródlanej wody.


Terme di Saturnia, Toskania, Włochy
Prawdziwie sielankowe, idylliczne toskańskie Terme di Saturnia to jedno z najznamienitszych włoskich uzdrowisk termalnych. Wody w basenach term uzupełniane są mniej więcej co cztery godziny przez wulkaniczne źródło a temperatura nigdy nie spada poniżej przyjemnej wartości 37,5 C. Dzięki temu wody są tu stale filtrowane. Dostęp do toskańskich źródeł jest w większości bezpłatny i całodobowy, chociaż w ostatnich latach powstał w pobliżu kompleks basenowy ze SPA i polem golfowym.

Terme di Saturnia, Toskania

Terme di Saturnia, Toskania / zdjęcie: http://www.italiapozaszlakiem.com

Aqua Dome, Tyrol, Austria
Odkryte w szesnastym wieku geotermiczne źródła Längenfeld omal nie wyschły w roku 1960. W 1997 roku dokonano przewiertów i teraz źródło bije w Tyrolu tworząc istny alpejski park rozrywki. Znajdziemy tam choćby trzy, zdawało by się, lewitujące baseny na świeżym powietrzu – siarczkowy, solankowy i źródlany a na romantyków czekają piątkowe kąpiele w świetle księżyca.

Aqua Dome, Austria, Tyrol

Aqua Dome, Austria, Tyrol

Terme Rogaska, Rogaska, Słowenia
Termy Rogaska to najbardziej znany w Słowenii kompleks termalny SPA a nawiązujący do belle époque Grand Hotel Rogaska jest jego elegancką wizytówką. Termy słyną z wód wysokomagnezowych, które łagodzą zaburzenia trawienne i problemy z przemianą materii i w takich przypadkach stosowane są kuracje pitne. Znajdziemy tu również szereg basenów termalnych i wodospadów do hydromasażu gdzie prowadzone są terapie pomagające między innymi w schorzeniach psychosomatycznych.


Blue Lagoon, Islandia
Położony w chropowatym polu zastygłej lawy, 30 minut drogi od Reykjaviku, ten jaskrawo turkusowy basen tak idealnie wtapia się w nieziemski krajobraz Islandii, że z powodzeniem mógłby uchodzić za dzieło natury. Nic bardziej mylnego, to dzieło człowieka, sztuczny kompleks powstały na skutek recyklingu bogatej w minerały wody z pobliskiej Svartsengi – elektrowni wykorzystującej energię geotermalną. W białych kadziach goście kompleksu mogą zażyć kąpieli w bogatym w krzemionkę, odmładzającym błocie.

Blue Lagoon Geothermal Spa in Iceland

Blue Lagoon Geothermal Spa in Iceland / zdjęcie www.auburnadventure.co.uk

Therme Vals , Szwajcaria
Ten minimalistyczny, idealnie wpisany w alpejski krajobraz, kompleks SPA jest tak popularny, że jego wielbiciele twierdzą, że 200 km podróży z Zurychu aby doświadczyć dobroczynnych kąpieli w hydroterapeutycznych basenach to naprawdę drobnostka. Twórca tego magicznego miejsca, architekt Peter Zumthor został uhonorowany za ten projekt architektonicznym Noblem – Nagrodą Pritzkera. Termy Vals są dowodem na to, że ich twórca to mistrz w budowaniu nastroju i poeta wyobraźni.

Therme Vals Szwajcaria

Therme Vals Szwajcaria

Thermae Bath Spa, Bath, Wielka Brytania
Jedyne źródła termalne w Wielkiej Brytanii w mieście Bath dają radość ludziom już od czasów celtyckich. Według legendy odkrył je książę Badud, który po wytarzaniu się w tutejszych błotach został uleczony z trądu. Rzecz miała miejsce około 860 r. p.n.e. Bijące lecznicze źródła zasilają zabytkowe miejskie łaźnie rzymskie, które oferują swoim gościom ziołowe łaźnie parowe i cztery baseny termalne, w tym jeden na dachu na świeżym powietrzu , z którego podziwiać można romantyczną panoramę Bath Abbey.

Thermae Bath Spa, Bath, Wielka Brytania

Thermae Bath Spa Bath Wielka Brytania / ©El Bichólogo Errante www.flickr.com [Creative Common BY]

Rogner Bad Blumau, Styria, Austria
Wschodnio-austriackie uzdrowisko Rogner Bad Blumau to artystyczny wodny Babilon, to miejsce wyjątkowo charakterystyczne, wręcz dziwne, noszące znamię znanego austriackiego ekscentrycznego architekta Friedensreicha Hundertwassera. Zasilane przez dwa lecznicze źródła, uzdrowisko oferuje miedzy innymi seanse w grocie solnej z solą z Morza Martwego, sauny, baseny i liczne zabiegi lecznicze a wraz z hotelem, na którego dachu rozpościera się najprawdziwsza łąka przypomina futurystyczny Hobbiton.