Węgry – od Puszty do Tokaju

wegry-1

Wszyscy znamy powiedzenie „Polak Węgier dwa bratanki…”, ale niewielu z nas może poszczycić wiedzą na temat bogactw jakie w sobie kryje kraj Madziarów. Jeśli wynajmiecie dom wakacyjny na Węgrzech nie zapomijcie odwiedzić Parku Narodowego Aggtelek, to miejsce znajdujące się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Jego powierzchnia zachwyca bogactwem fauny i flory zaś pod powierzchnią koniecznie musimy zobaczyć największą i najpiękniejszą jaskinię na Węgrzech – Baradla.
Dolina Pięknej Pani lub jak brzmi w oryginale Dolina Szépasszony z całym mnóstwem winnych piwniczek wydrążonych i ściśniętych jedna obok drugiej w wulkanicznym tufie w Eger. Jest ich tutaj ponad 200! Nie masz wina nad węgierskie,jak mówi przysłowie a chyba najbardziej znane i tutaj wyrabiane to Egri Bikavér (tzw. Bycza Krew).


Puszta – rozległy step na Wielkiej Nizinie Węgierskiej, w dolinie Cisy. Największy step w Europie, dawniej porośnięty trawą, wykorzystywany jako pastwiska, dziś w dużej mierze zagospodarowany pod uprawy rolne.

Oczywiście nie zapominajmy o zabytkach Budapesztu i urokach Balatonu ale o tym napisano już miliony słów więc udanych poszukiwań…