SKI resort i uzdrowisko Vyšné Ružbachy (SK)- rodzinne ferie tuż za granicą

Plan stoków Vyšné Ružbachy

Vyšné Ružbachy / Foto: www.skiparkruzbachy.sk

Niedaleko granicy polsko-słowackiej znajdziemy miejsce, gdzie wydaje się, że czas płynie wolniej a ludzie nigdzie się nie spieszą. Malowniczo położone miasteczko Vyšné Ružbachy to raj zarówno dla tych, którzy chcą odetchnąć od codziennego zgiełku, hałasu i pośpiechu wielkiego miasta, jak i dla tych, którzy potrzebują solidnej dawki adrenaliny na stokach narciarskich.Większość prywatnych domów wakacyjnych znajduje się w okolicy stoków narciarskich. Znaczna część zimowych domków wakacyjnych znajduje sie na tym samym wzgórzu na którym usytuowane są stoki narciarskie, można zatem rozpocząć zjazd niemal sprzed bramy swojego domu. 🙂

Vyšné Ružbachy zimą

Vyšné Ružbachy / Foto: www.obecvysneruzbachy.sk

Vyšné to wymarzone miejsce aby aktywnie wypocząć na łonie natury. Czekają tu przepiękne i malownicze szlaki turystyczne zachęcające do spacerów oraz ciekawe trasy do biegów narciarskich. W okresie zimowym śnieg leży tutaj ponad 60 dni i poza trasami biegowymi mamy to do dyspozycji osiem wyciągów narciarskich o zróżnicowanym stopniu trudności z czego pięć z nich znajduje się w areale ośrodka Ski Park Vyšné Ružbachy. Na najdłuższym z nich – 1000 metrowym, narciarze mają do pokonania różnice wzniesień 135 m. Kombinacja łatwych i trudnych terenów narciarskich odpowiada zarówno tym, którzy chcą udoskonalić swoje umiejętności i technikę oraz tym początkującym. A najmniejsi narciarze mają do dyspozycji wyciąg dziecięcy i szkółkę narciarką.

 

Natura obdarowała to miejsce leczniczymi wodami termalnymi i podobno nawet małżonka Franciszka Józefa I, księżniczka Sisi (Elżbieta Bawarska), korzystała z ich zdrowotnych właściwości. Tutejsze wody mineralne bogate są w wodorowęglany, sole wapnia i magnezu, potas, lit oraz magnez. Kąpiele w nich mają dobroczynny wpływ na nasze zdrowie, pomagają w niezliczonej ilości schorzeń a jednocześnie kojąco działają na skołatane nerwy. Specjaliści są zgodni, że tutejsze wody pomagają w pozbyć się dolegliwości cywilizacyjnych, bezsenności, alergii, bóli reumatycznych, poprawiają krążenie, łagodzą skutki przemęczenia i stresu a nawet stanowią podstawę leczenia chorób układu nerwowego i stanów depresyjnych.

Grand Hotel Strand*** Vyšné Ružbachy latem

Vyšné Ružbachy / Foto: www.hotel-strand-vysne-ruzbachy.comNajbardziej wydajnym źródłem jest Izabela, tutaj też powstało uzdrowisko o tej samej nazwie, w którym wykorzystywane są przeróżne metody terapeutyczne: elektroterapia, balneoterapia, psychoterapia a nawet hipoterapia. Na terenie uzdrowiska znajdziemy bardzo ciekawy zabytek przyrodniczy – trawertynowe jeziorko w Kraterze wypełnionym wodą mineralną o temperaturze 23 C. Z wody wytrąca się węglan wapnia i osadza na krawędzi krateru, dzięki czemu na brzegu jeziorka utworzył się charakterystyczny pierścień. Jest to naprawdę niezwykła atrakcja. Oczywiście kąpiele w kraterze są dozwolone 🙂
Miejscowość oferuje turystom bogaty wybór kwater. Od wspaniałych hoteli i sanatoriów, przez mniejsze hoteliki aż po dużą ilość kwater prywatnych. TUTAJ każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

 

Zdjęcia użyte w artykule pochodzą ze stron:
www.obecvysneruzbachy.sk
www.skiparkruzbachy.sk