Przepisy ruchu drogowego w Czechach

W Republice Czeskiej istnieją trzy ograniczenia prędkości.

  • W miastach maksymalna prędkość wynosi 50 km/ h,
  • Gdy wyjeżdżasz poza miasto,  90 km/h,
  • Na autostradach nie należy przekraczać 130 km/h.
  • Limit prędkości dla pojazdów z przyczepą, 80 km/h . Zarówno na autostradzie, jak i poza miastem.

Czeskie prawo stanowi, że jeśli na przejściu dla pieszych nie ma innej sygnalizacji, kierowcy muszą zatrzymać samochód, gdy pieszy chce przejść przez ulicę.

Kontrola policyjna i grzywny
Przy drogach jest wiele radarów informujących o aktualnej prędkości pojazdu. Jeśli zatrzyma Was policja za przekroczenie prędkości, mandat trzeba uiścić na miejscu.
Pamiętajcie, że policjanci w Czechach są bardzo surowi i nie lubią dyskusji. Lepiej po prostu jeździć w zgodzi z przepisami 🙂


Republika Czeska jest jednym z krajów, w których wprowadzono system jazdy punktowej, tak jak w Polsce. Masz maksymalnie 12 punktów, a jeśli wszystkie punkty zostaną ci odebrane, nie możesz jeździć w Czechach przez rok. W przypadku nieumyślnego, małego przekroczenia prędkości, czyli do 20 km/h w mieście i 30 km/h poza miastem, mandat wynosi zwykle od 500 do 2 000 CZK. Jednak w przypadku poważnego przekroczenia prędkości, policjant może ukarać mandatem do wysokości 5.000 CZK.

W Czechach obowiązuje polityka zerowej tolerancji dla osób prowadzących pojazdy pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Czeska policja (Policie) przeprowadza rutynowe kontrole na obecność alkoholu i ma prawo przetestować każdego kierowcę w dowolnym momencie na miejscu. Kontrole te są szczególnie wykonywane w porze nocnej. Jeśli alkohol lub narkotyki zostały potwierdzone we krwi, konsekwencją może być kara pozbawienia wolności do 3 lat i opłata w wysokości 25-50 000 CZK. Jeżeli kierowca odmówi badania alkomatem, mandat jest taki sam jak w przypadku osoby pod wpływem alkoholu.


W przypadku obrażania czeskiego urzędnika (Policjanta) lub spowodowania wypadku samochodowego pod wpływem alkoholu, będziesz musiał zapłacić grzywnę w wysokości do 10.000 CZK.

Jeśli zdarzy się wypadek, w którym roszczenia poszkodowanego nie przekraczają 50 000 CZK i nikt nie jest ranny, można ustalić rekompensatę z uczestnikami zdarzenia, za obopólną zgodą. Jeśli tak nie jest, musisz zadzwonić na policję, która następnie spisze raport policyjny.

Jedźcie ostrożnie i oby wam się ta wiedza do niczego nie przydała.