Na wiosnę wszystko budzi się do życia.

Świętowanie przyjścia wiosny - Imbolic Irlandia [ zdjecie:ddmoonsong.wordpress.com ]

Na wiosnę wszystko budzi się do życia. W promieniach słonecznych rośliny wypuszczają pąki i wszędzie słychać radosne ptasie trele. Ludzie na całym świecie od czasów pogańskich świętują odejście ponurej, mrocznej zimy i z radością witają wiosnę .Organizowane są rozmaite festyny, niektóre tradycje sięgają nawet tysięcy lat ale są również te całkiem nowe. Nam początek wiosny kojarzy się z dniem 21 marca ale w różnych krajach różnie się on datuje i różnie jest celebrowany. Już od lutego, wraz z pierwszymi wiosennymi kwiatami aż do końca maja, kiedy słońce przyjemnie przygrzewa, publicznej destrukcji ulegają wszelkie kukły i zimowe bałwany, kwiaty tworzą fantazyjne kompozycje a ludzie wesoło się bawią i obdarowują się słodkimi upominkami aby zapewnić sobie pomyślność na cały rok. Podczas wiosennych wojaży po Europie możemy spotkać się z unikalnymi tradycjami związanymi z przywitaniem wiosny. Na wiosenny urlop warto wynająć jakiś dom wakacyjny i  przyjrzeć się lokalnym zwyczajom i je poznać. Czasem niedaleko nas dzieją się rzeczy o których nie mieliśmy pojęcia, a są na wyciągnięcie ręki.

Szwajcaria – Sechseläuten
Szwajcarzy dosadnie obchodzą koniec zimy, podczas ognistych pokazów obwieszczają początek nowego sezonu, zazwyczaj w trzeci poniedziałek kwietnia. Bałwan spalony na stosie wzniesionym z pierwszych wiosennych kwiatów ma symbolizować ostateczne zakończenie ciemnych zimowych dni. Szwajcarska tradycja obalenia bałwana, znana jako Böögg sięga 16 wieku. Bałwan często wypchany jest materiałami wybuchowymi. W dzisiejszych czasach tempo spalania się bałwana ludzie odczytują jako prognozę pogody podczas lata. Im szybciej eksploduje głowa, tym cieplejsze i suche będzie lato.

Spalenia bałwana podczas obchodów Sechseläuten w Szwajcarii

Bułgaria – Baba Marta
W języku bułgarskim baba marta oznacza babcię marca, więc nie jest przypadkiem, że w Bułgarii świętowanie rozpoczyna się pierwszego dnia miesiąca. W folklorze Baba Marta to zepsuta, nieznośna staruszka, którą jednak należy traktować uprzejmie i z szacunkiem, w przeciwnym razie ześle nam jeszcze więcej ponurych, ciemnych, zimowych dni. Aby zjednać sobie złośliwą staruszkę Bułgarzy obdarowują się tzw. Martenicami ( czerwono – białe ozdoby, wstążeczki, bransoletki symbolizujące zdrowie i płodność) życząc sobie przy tym szczęścia i spokoju.

Holandia – Bloemencorso Bollenstreek
Znana z obfitości kwiatów, Holandia Południowa jest organizatorem słynnej corocznej Parady Kwiatów Bollenstreek – jedynej parady kwiatów cebulkowych – hiacyntów, tulipanów i żonkili. Jest to najbardziej oczekiwane wiosenne wydarzenie w regionie. Pochód trwa ponad 12 godzin i rozciąga się na przestrzeni ponad 40 km, od Noordwijk do Haarlem. Wydarzenie przyciąga każdego kwietnia setki tysięcy ludzi podziwiających skomplikowane, pachnące instalacje.

Szkocja – Whuppity Scoorie
To tradycja tak stara, że dziś nikt nie jest w stanie sprecyzować jak i kiedy to się zaczęło. W Lanark, w Szkocji, pierwszego dnia marca tuż przed zmierzchem dzieci wybiegają wymachując rękoma, w których trzymają papierowe kule. Krążą tak wokół dzwonnicy aż do 18.00, kiedy to dzwon zwany Kirk ożywa po sześciu długich milczących zimowych miesiącach. Ludzie wierzą, że w ten sposób przepędzane są złe duchy przed rozpoczęciem wiosny. Nazwa Whuppity Scoorie została wymyślona w 19 wieku i po dziś dzień jest bardzo popularną i lubianą tradycją.

Bośnia – Cimburijada
Co roku w marcu w Zenica w Bośni gromadzą się tysiące ludzi na święcie jajecznicy! Jajo jako symbol nowego życia jest w centrum uwagi szczególnie w czasie powitania wiosny, kiedy to cała natura budzi się do życia. Ogromne ilości jaj smażone są w olbrzymich glinianych saganach a następnie rozdawane za darmo. Tradycja sięga kilkaset lat i przyciąga gości z całego kraju.\

Hiszpania – Święto Ognia
Każdego roku w marcu, podczas obchodów święta ognia populacja Walencji w Hiszpanii powiększa się niemal trzykrotnie. Trzy miliony ludzi zjawia się na tygodniowym ognistym, satyrycznym wydarzeniu. Tydzień zaczyna się procesją na cześć Świętego Józefa a kończy spopieleniem ninots, papierowych statuetek wypchanych materiałami wybuchowymi. Uczestnicy festiwalu powitania wiosny często ubrani są w średniowieczne stroje a imprezy na ulicach trwają non stop.

Serbia, Rumunia – Paparuda
W tej tradycji główną role odgrywa woda jako symbol odnowy. Jest to rytuał wywoływania wiosennego ożywczego deszczu, najbardziej popularny wśród południowych Słowian. Przez miasteczka i wsie przetaczają się wtedy barwne korowody rozśpiewanej młodzieży a uczestnicy oblewają się wodą.

Irlandia – Imbolc
W Irlandii powitanie wiosny ma miejsce bardzo wcześnie, kiedy oznaki wiosny są prawie niezauważalne. 1 lutego Irlandczycy świętują dzień Świętej Brygidy, która w celtyckiej mitologii jest piękną, młodą, pełną życia dziewczyną a zatem symbolem życia i płodności.

Litwa – Kaziukas
Tradycja ta sięga czterech stuleci, jest wizytówką stolicy Litwy – Wilna a jej nazwa pochodzi od patrona Litwy, Świętego Kazimierza. Jest to nic innego jak wielki uliczny jarmark połączony z zabawami przebierańców, procesjami z chorągwią Świętego Kazimierza i teatralnymi inscenizacjami. Głównymi bohaterami imprezy są kwiaty a królową palma zrobiona z suchych zeszłorocznych kwiatów, ziół i traw. Wszędzie rozbrzmiewają dźwięki glinianych dzwonków.

Polska – Marzanna
Polska tradycja Marzanny sięga aż 16- go wieku. Wiosnę witamy w Polsce 21 marca i robimy to w sposób dość dramatyczny. Nazywa się to topieniem Marzanny – kukły wykonanej zazwyczaj ze słomy, symbolizującej zimny, ponury zimowy czas. Uliczna parada wraz z udekorowanymi lalkami kieruje się do rzeki, jeziora lub innego zbiornika wodnego, gdzie kukły wrzucane są do wody jako symbol końca gniewu zimy.