Na piwnym szlaku – Stuttgart, Berlin, Brema i inne

Kiedy słyszymy o festiwalu piwa w Niemczech pierwszą myślą przychodzącą do głowy jest Oktoberfest, największa impreza tego typu na świecie. Ale na Oktoberfest sprawa się nie kończy. W Niemczech odbywa się wiele podobnych imprez, poniżej opiszę 5 najpopularniejszych.

stuttgart festiwal piwa
Stuttgart Cannstatter Volksfest
Ogromny festiwal, przez mieszkańców Stuttgartu nazywany “Wasan” jest największym „rywalem” monachijskiego Oktoberfest. Stuttgart jest jednym z największych niemieckich miast znany jest również z tego, że pochodzi stąd firma Mercedes-Benz. Miasto leży w Badenii-Wirtembergii, położonej na zachód od Bawarii. Co roku do Stuttgartu przyjeżdża około 4 milionów entuzjastów picia najlepszego napoju Świata. Ciekawostką jest to, że festiwal ten ściąga taką ilość piwoszy z zagranicy, że jest ich więcej niż samych Niemców. A kiedy już poczujesz że nie zmieścisz kolejnego kufla piwa, miasto dostarczy ci innych rozrywek, oferując wiele atrakcji turystycznych i kulturowych.
W 2014 roku Wasan odbywał się od 26 września do 12 października. O terminach na przyszły rok dowiecie się z TUTAJ


Berlin-beerfest2
International Berlin Beer Festival
Berlin, kojarzony na Świecie z miastem otwartości i swobody, musiał posiadać również i swój piwny festiwal. Podczas gdy bardziej tradycyjne festiwale trzymają się własnej tradycji i popularyzują własne (lokalne) gatunki piw, berliński Bierfest, nazywany przez mieszkańców „Biermeile” serwuje sowim gościom ponad 2000 gatunków złotego napoju z całego świata. Od największych producentów po małe lokalne browary, a nawet piwa produkowane przez browary rzemieślnicze.
Aby dało się spróbować więcej niż kilka gatunków, bez upadku na twarz, organizatorzy festiwalu oferują piwa w małych 0,2 l kuflach. Wybór tej opcji na pewno umożliwi spróbowanie większej ilości gatunków. Nazwę imprezy, „Biermeile”, można przetłumaczyć wprost, jako „mila piwa”, a chodzi oczywiście o długość „ogródka piwnego” jaki tworzy się w trakcie imprezy.
Berliński „Biermile” jest krótszy niż inne podobne imprezy. W 2014 roku odbywał się w dniach od 1 do 3 sierpnia.


erlangen bierwoche
Erlangen Bergkirchweih
Tak jak Octoberfest, również Erlangen Bergkirchweih, lub jak mówią mieszkańcy Erlagen „Berg”, jest tradycyjnym bawarskim festiwalem piwnym, ale na zdecydowanie mniejsza skalę. Przez dwa tygodnie maja, na festiwal przybywa około (dziesięciokrotnie więcej niż populacja miasta). Przy licznych piwniczkach pojawiają się ogródki piwne wypełnione po brzegi gośćmi. Na festiwalu serwowane są głównie lokalne marki piw w wielkich ceramicznych kufli. Historia Berg’a sięga roku 1755, od kiedy to lokalni piwowarzy zaczęli budować piwniczki do przechowywania piwa w zboczu wzgórza wokół którego organizowano festiwal. Będąc na festiwalu doszukacie się zapewne wielu podobieństw do Octoberfest: Kobiety u strojach ludowych zwanych Drindl (klasyczne kobiece stroje ludowe, charakterystyczne dla południowych Niemiec i Austrii), mężczyzn w skórzanych spodniach na szelkach, pierniki, bratwurst’y (rodzaj kiełbasek) i wiele innych ….

Festiwal rozpoczyna się 5 czerwca i trwa do 16 czerwca.. Przynajmniej w 2014 roku tak było.
Strona festiwalu

kulmbach-bierwoche
Kulmbach Bierwoche
W północnej Bawarii, w głębii regionu Bamberg – regionu o największej koncentracji browarów na Świecie – rozpoczyna się „Tydzień Piwa”. Impreza na zdecydowanie mniejsza skalę niż pozostałe wyżej opisane. Ale o ile pozostałe imprezy to festyny połączone z piciem piwa to “Bierwoche” skupia sie tylko na piwie. Gdy na innych festynach odywają sie pokazy, parady, występy i inne eventy, tak na “Bierwoche” odstawaimy cały ten “cyrk” i skupiamy sie na piciu.
Festiwal pierwszy raz odbył się w 1939 roku (aż się boje zgadywać co oni tam wtedy opijali ). Dzisiaj organizacją festiwalu zajmuje się borowar Kulmbacher. Browat ren produkuje słynne piwo Kulminator 28, które jest jednym z najmocniejszych piw na świecie.
W roku 2014 festiwal odbył się w dniech 26 lipiec – 3 sierpień


Bremen Freimarkt
Bremen Freimarkt
Podczas gdy monachijska impreza dobiega końca, w Bremie nadal trwa trzeci, co do wielkości w Niemczech, piwny festiwal – Freimarkt . Impreza w tym roku obchodzi swoje 975 urodziny i powstała na pamiątkę przywileju wolnego handlu, który nadał miastu cesarz Konrad II. Bremeński festiwal ma nieco inny charakter niż Oktoberfest. Odnosi się wrażenie, że jesteśmy na jednym wielkim wesołym miasteczku, wszędzie unosi się zapach grillowanych kiełbasek, kasztanów i migdałów a piwo podaje się tu w kufelkach 0,2 i 0,4 litra.


Przy okazji konsumpcji możemy podziwiać średniowieczne zabytki starego miasta – gotycki Ratusz, Muzykantów z Bremy czy też wpisany na listę UNESCO pomnik Rolanda. Miłośnicy złotego trunku nie zawiedzie zapewne fakt, iż mieści się tutaj browar Schuttinger, gdzie możemy spróbować hellesa i dunkela. Natomiast o browarze Kaiserbrauerei Beck & May słyszał chyba każdy – charakterystyczna zielona butelka z kluczem z godła Bremy.