Kilka ciekawostek o Hiszpanii

Zarówno dla tych, którzy kochają oraz dla tych, którzy po prostu chcą poznać ten niesamowity kraj, przedstawiam kilka interesujących faktów dotyczących Hiszpanii 🙂


1. Nazwa Hiszpania pochodzi od słowa Ispania, co oznacza kraj królików.
2. 15 maja wiele samotnych kobiet w Madrycie odwiedza kaplicę zwaną Ermita de San Isidro, aby nakłuć palec szpilką i umieścić ją w specjalnym naczyniu, wszystko po to aby znaleźć męża.
3. Według niektórych źródeł współczesne szachy mogły zostać wynalezione w Hiszpanii w 15 wieku. Ale kto to wie na pewno…?
4. W Hiszpanii jest największa liczba barów ze wszystkich krajów europejskich.
5. Hiszpania jest jedynym krajem w Europie, który produkuje banany, oprócz kilku małych portugalskich wysp.
6. Hiszpania jest monarchią. Królem Hiszpanii jest Juan Carlos I, który odziedziczył tron od generała Franco, dyktatora rządzącego Hiszpanią w latach 1939 r. – 1975 r.
7. Niektóre źródła twierdzą, że Krzysztof Kolumb urodził się na Ibizie, w Hiszpanii, a nie w Genui. Nie można tego powiedzieć na pewno, ale wielu twierdzi, że jego rodzinny herb jest kataloński.
8. Sherry może i jest bardzo rozpowszechniona w angielskiej kulturze i prawdopodobnie znajdziesz ją w domu każdej babci w Bristolu, ale Sherry faktycznie pochodzi z hiszpańskiego miasta Jerez, niedaleko Cadiz w Andaluzji.


9. W Barcelonie, w dzień św. Jerzego (23 kwietnia), tradycyjnie wymieniają się książkami z różą osoby, które się kochają.
10. Hiszpański jest ojczystym językiem dla 329 milionów ludzi na całym świecie, co daje mu pod tym względem drugie miejsce .
11. Każdego roku na Ibizie turyści wydają około 143 milionów euro.
12. W roku 1935 niejaki Emilio Herrera Linares wynalazł kostium kosmiczny zwany escafandra estratonáutica i pierwotnie przeznaczony do lotów balonowych na wysokościach.
13. Hiszpania jest jednym z pierwszych krajów europejskich, gdzie zakazano palenia w miejscach pracy i barach.
14. Piłka nożna jest w Hiszpanii sportem najważniejszym i jest traktowana prawie jak religia.
15. W roku 2005 zalegalizowano w Hiszpanii związki małżeńskie osób tej samej płci.
16. Real Madryt jest najpopularniejszym klubem piłkarskim na świecie z ponad 228 milionami zwolenników.
17. Fani FC Barcelona (narodowej drużyny piłkarskiej) są znani jako culés, od katalońskiego słowa „tyłek”.


18. Nazwa Madrytu pochodzi od arabskiego „magerit” co oznacza „miejsce wielu strumieni”
19. Młodzież w Hiszpanii zwykle zaczyna umawiać się na randki w grupach już w wieku 14 lat.
20. Pomidory, ziemniaki, awokado, tytoń i kakao, przywieźli do Europy Hiszpanie ze swoich zamorskich amerykańskich kolonii.
21. Aż do początku XX wieku Hiszpania była bastionem religii katolickiej z ponad 98% wyznawcami, obecnie liczba ta spadła do 76%.
22. Letnie Igrzyska Olimpijskie w 1992 roku odbyły się w hiszpańskim mieście Barcelona.
23. Koktajle Mołotowa były po raz pierwszy użyte podczas hiszpańskiej wojny domowej, gdy generał Franco nakazał hiszpańskim nacjonalistom użycie urządzeń zapalających przeciwko radzieckim czołgom T-26 wspierającym Republikanów Hiszpanii. Nazwa została wymyślona przez Finów podczas Zimowej Wojny jako obraźliwe odniesienie do radzieckiego ministra spraw zagranicznych Wiaczesława Mołotowa, odpowiedzialnego za podział Finlandii.
24. Hiszpania ma 4864 km linii brzegowej i 8000 km plaż.
25. Hiszpania produkuje 44% światowej oliwy.