Czas karnawału

Pora zimowa w pełni i rozpoczął się czas karnawału. Najsłynniejszym i najbardziej widowiskowym jest ten w Rio de Janeiro ale nasze europejskie są równie ciekawe. Warto wykorzystać ten niezwykły czas zimowych europejskich festiwali, które niosą ze sobą wszystko, od muzyki, rzeźby lodowej, komedii, iluminacji świetlnych po olśniewające parady taneczne.

Karnawał w Wenecji, Włochy
Każdej zimy Wenecja tryska życiem dzięki ektrawaganckim paradom i fantazyjnym balom maskowym. Wąskie, tajemnicze uliczki miasta oraz przepiękny Plac Świętego Marka przejmowane są przez tajemniczych zamaskowanych biesiadników a eleganckie gondole wypełnione fantastycznymi postaciami suną kanałami miasta w górę i w dół. Karnawał w Wenecji to niezapomniane przeżycie, eksplozja barw i fantazyjnych modowych kreacji. W tym roku odbędzie się w dniach 11-28 lutego.

Karnawałowe szaleństwo w Wenecji

Karnawałowe „szaleństwo” w Wenecji

Festiwal Światła w Amsterdamie, Holandia
Podczas ciemnych zimowych miesięcy Amsterdam ożywa dzięki spektakularnemu pokazowi na świeżym powietrzu zwanym Festiwalem Światła. Impreza trwa 55 dni i przyciąga najznamienitszych artystów światła z kraju i zagranicy, którzy prezentują swoje dzieła w centrum miasta i wzdłuż malowniczych kanałów. Tegoroczny festiwal trwa od 1 grudnia 2016 do 22 stycznia 2017 a tematem przewodnim wszystkich wspaniałych rzeźb i instalacji artystycznych są : Water Colours, Illuminade.

Festiwal Światła w Amsterdamie, Holandia

Festiwal Światła w Amsterdamie, Holandia – zdjęcie: travelaway.me

Zima w Brugii nadchodzi wraz z uroczymi Jarmarkami Bożonarodzeniowymi, świątecznymi dekoracjami i oczywiście ze wspaniałym festiwalem rzeźb ze śniegu i lodu. Każdego roku artyści z całego świata przekształcają to idealne, jak

Festiwal Rzeźby Lodowej, Brugia, Belgiaz pocztówki, europejskie miasto w zimową krainę czarów, która urzeka gości fantastycznymi rzeźbami ze śniegu i lodu przedstawiającymi sceny z różnych opowieści.

Festiwal Rzeźby Lodowej, Brugia, Belgia

Festiwal Rzeźby Lodowej, Brugia, Belgia – zdjęcie: travelaway.me

Karnawał w Kolonii, Niemcy
Kölner Karneval, potocznie zwany jako piąta pora roku, to niewątpliwie największa, najbardziej szalona i zwariowana z uroczystości odbywających się w Niemczech. Zwykle rozpoczyna się 11 listopada o godzinie 11 : 11 ale jest chwilowo zawieszana w okresie Adwentu i Bożego Narodzenia. Wydarzenia obejmują wszystko, od koncertów, rozgrywek piłkarskich, kwiecistych ekstrawaganckich procesji po tradycyjne pokazy. Punktem kulminacyjnym jest Rose Monday Parade ( dwa dni przed Środą Popielcową ) kiedy to ulicami Kolonii maszerują tysiące ludzi i kilkaset platform z żywymi obrazami.

Karnawał w Kolonii

Karnawał w Kolonii – zdjęcie: travelaway.me

Altitude Comedy Festival, Mayrhofen, Austria
Od 11 do 17 grudnia piękny tyrolski ośrodek narciarski Mayrhofen staje się domem dla Altitude Comedy Festiwal, wydarzenia jedynego w swoim rodzaju, które jest kombinacją adrenaliny towarzyszącej zjazdom narciarskim i humoru dostarczanego przez światowej sławy artystów komediowych. Spodziewajcie się doskonałego białego szaleństwa, fantastycznych monologów i komedii muzycznych, nocnych imprez i wspaniałej atmosfery! Właśnie odbyła się pierwsza edycja Altitude Christmas – Najzabawniejszy Show na Śniegu, kolejne przed nami.

Altitude Comedy Festival, Mayrhofen, Austria

Altitude Comedy Festival, Mayrhofen, Austria – zdjęcie: travelaway.me

Karnawał Smoków, Lublana, Słowenia
Co roku, w ostatnią sobotę karnawału centrum Starego Miasta Lublany ożywa tańcami, teatrzykami kukiełkowymi, kolorowymi paradami i tajemniczymi postaciami w maskach. Lublański Karnawał Smoków, zwany także Ostatkowym Karnawałem to doskonałe doświadczenie kulturowe, ukazujące unikalne ostatkowe tradycje Słowenii.

Cytrynowy Festiwal, Menton, Francja
Każdego lutego, malownicze nadmorskie miasto Menton na Riwierze Francuskiej jest gospodarzem Fête du Citron – Festiwalu Cytrynowego. To zachwycające wydarzenie obejmuje szereg wystaw i parad prezentujących bajeczne kreacje z owoców cytrusowych. Tegoroczny festiwal odbędzie się w dniach od 11 lutego do 1 marca a niektóre z najbardziej spektakularnych ekspozycji będzie można zobaczyć w Jardins Biovès – pięknym parku ciągnącym się wzdłuż głównej ulicy Menton.

Cytrynowy Festiwal, Menton, Francja

Cytrynowy Festiwal, Menton, Francja – zdjęcie: travelaway.me

Up Helly Aa, Lerwick, Szkocja
Jeden z największych i najbardziej spektakularnych w Europie festiwali ognia, Up Helly Aa, odbywa się co roku w ostatni wtorek stycznia w głównym porcie szkockich Szetlandów Lerwick. To niepospolita impreza ku czci zamieszkujących ten region Wikingów oraz spuścizny po nich z tradycyjną muzyką i procesją dramatycznie oświetloną pochodniami. Punktem kulminacyjnym spektaklu są tysiące ubranych w odpowiednie kostiumy Guizers rzucających płonące pochodnie w galery, tradycyjne okręty wikingów.

Festiwal Up Helly Aa

Festiwal Up Helly Aa – Photo by Millgaet Media

Karnawał w Nicei, Francja
Jasne błękitne niebo, wspaniałe parady oraz bitwy na perfumowane kwiaty na Promenadzie Anglików czyni Karnawał w Nicei jedną z najsłynniejszych i największych tego typu imprez na świecie, obok Carnevale di Venezia czy Carnaval do Brasil. Od 11 do 26 lutego urocza stolica Lazurowego Wybrzeża staje się tłem dla serii spektakli teatralnych, pełna kolorowych straganów, pokazów sztucznych ogni i parad z bogato zdobionymi platformami i gigantycznymi figurami.

Karnawał w Nicei, Francja

Karnawał w Nicei, Francja – zdjęcie: travelaway.me

Gdzie jest Muzyka, Norrköping, Szwecja
Mający miejsce w różnych klubach i miejscach spotkań w szwedzkim Norrköping, Where’s The Music jest po części festiwalem muzycznym a po części konferencją muzyczną. Trzydniowy festiwal skupia najlepszych szwedzkich muzyków poczynając od młodych obiecujących aż po tych uznanych artystów. W tym roku festiwal odbywa się w dniach 2-4 luty.

Gdzie jest Muzyka, Norrköping, Szwecja

Gdzie jest Muzyka, Norrköping, Szwecja – zdjęcie: travelaway.me

Karnawał w Sitges, Hiszpania
Chociaż skromnych rozmiarów, Sigtes ma ogromne znaczenie i wpływy jeśli chodzi o rozrywkę. Ulubione miejsce wśród społeczności gejowskiej, nadbrzeżne miasteczko katalońskie rozgrzewa zimą atmosferę ekstrawaganckim karnawałowym tygodniem oferując rozmaite festyny, parady i wydarzenia kulturalne. Najważniejsze z nich to Rua de la Disbauxa ( parada rozpusty) i Rua de l’Extermini ( parada eksterminacji). W 2017 roku karnawał w Sitges odbędzie się w dniach 26 luty – 1 marca.


Karnawał w Binche, Belgia
Wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO, karnawał w Binche zaprasza gości nadzwyczajnymi występami ulicznymi. W ciągu trzech dni poprzedzających Post, ponad 1000 Gilles ( lokalni mężczyźni ubrani w dziwaczne kostiumy i maski ) można podziwiać na uroczych, średniowiecznych uliczkach Binche podczas jak tańczą przy dźwiękach bębnów i rzucają pomarańczami w tłum ,,na szczęście,,. Tegoroczny karnawał odbędzie się w dniach 26-28 lutego.

Karnawał w Binche, Belgia

Karnawał w Binche, Belgia – Photo by Farrukh

Karnawał w Santa Cruz de Tenerife, Hiszpania
Luty na Wyspach Kanaryjskich jest równoznaczny z wesołymi, kolorowymi paradami tanecznymi z ekstrawaganckimi platformami. Ogłoszony w ,, Fiesta of International Tourist Interest” karnawał w Santa Cruz de Tenerife jest najbardziej zbliżonym do karnawału w Rio de Janeiro w tej części świata. Tradycyjne imprezy to Gala, podczas której ogłoszona jest Królowa Karnawału, Burial of the Sardine i Coso ( wielka finałowa parada ).