19 ciekawych faktów o Grecji

Grecja Santorini Grecja Santorini

Podróże, jak powszechnie wiadomo, kształcą – to fakt niezaprzeczalny, więc również podróże po Grecji dostarczyły mi kilku bardzo ciekawych informacji. Nie tylko jest niesamowicie piękna ale ma także bardzo długą i fascynującą historię. Oto kilka ciekawych faktów, których tam się dowiedziałam!

1. Każdego roku Grecję odwiedza ok. 16,5 miliona turystów – to więcej niż cała ludność tego kraju.
2. W Grecji każdy musi głosować – głosowanie jest wymagane przez prawo w stosunku do kazdego obywatela, który ukończył 18 rok życia.
3. Greccy mężczyźni muszą odsłużyć 12 – 18 miesięcy w dowolnych jednostkach sił zbrojnych.
4. Powiedzenie, wziąć byka za rogi pochodzi od greckiego mitu o Herkulesie, który ocalił Kretę przed rozwścieczonych bykiem chwytając go za rogi.
5. Około 7% całego marmuru wyprodukowanego na świecie pochodzi z Grecji.
6. Grecja to trzeci na świecie producent oliwek a uprawia się je tutaj od czasów starożytnych. Niektóre drzewa oliwne posadzone w XIII wieku nadal rodzą oliwki.
7. Język Grecki jest używany od ponad 3000 lat, czyniąc go jednym z najstarszych języków w Europie.

8. W Grecji nie ma żeglugowych rzek ze względu na górzyste tereny – prawie 80 % Grecji to górzysty obszar.
9. Grecy, tak jak my w Polsce, nie świętują swoich urodzin a imieniny J
10. Według greckiej mitologii, Athena i Posejdon uzgodnili, że ten, kto da miastu najlepszy prezent, stałby się strażnikiem miasta ( obecnej stolicy Grecji ). Posejdon dał dar wody, jednak to dar Ateny z drzewa oliwnego został uznany przez innych bogów za bardziej cenny.
11. Grecja ma ponad 2000 wysp, z czego około 170 jest zamieszkała. Największa wyspa w Grecji to Kreta.
12. Ponad 40% ludności mieszka w stolicy Atenach (Athina w języku greckim).
13. Setki tysięcy ptaków z północy Europy i Azji przylatuje na greckie tereny podmokłe i spędza tu zimę.
14. Grecja jest wiodącym producentem gąbek morskich.
15. Domy spokojnej starości są bardzo rzadkie w Grecji. Dziadkowie zwykle mieszkają z rodziną swoich dzieci, dopóki nie umrą a większość młodych ludzi mieszka z rodzicami, dopóki nie założą własnych rodzin.

16. Piłka nożna jest w Grecji sportem narodowym.
17. Produkowana z mleka koziego feta jest greckim produktem regionalnym a pierwsze sery powstawały już w czasach homeryckich. Średnie spożycie sera feta na jednego mieszkańca jest w Grecji najwyższe na świecie.
18. Grecy nie machają otwartą dłonią a wręcz jest to uznawane za zniewagę – w Grecji ( w dobrym tonie ) przyjęło się machać dłonią zaciśniętą.
19. Nie ma w Grecji miejsca oddalonego od wody więcej niż 137 km. Grecka linia brzegowa to ponad 14000 km i jest najdłuższa na świecie.