Domy wakacyjne, apartamenty wakacyjne

Kaplica Czaszek

http://www.thebohemianblog.com/2014/09/bone-churches-of-bohemia-the-sedlec-ossuary-at-kutna-hora.html

Kaplica Czaszek Czechy (zdjęcie: http://www.thebohemianblog.com)


Praga jest miejscem powszechnie znanym i kochanym przez turystów, którzy znajdą tu doskonałe niedrogie piwo, wspaniałą architekturę i dobrą zabawę w klubach nocnych. Warto też wiedzieć, co ciekawego można zobaczyć w okolicy.
Niedaleko Pragi, na przedmieściach miasta Kutná Hora można zwiedzić osobliwy, zwariowany z wyglądu kościół zwany Sedlec Ossuary – kaplica czaszek. Ocenia się, że budowla zawiera szkielety 40 – 70 tysięcy ludzi. Wiele kości tworzy artystyczne dekoracje a także wyposażenie kościoła, jak chociażby olbrzymi żyrandol, który zawiera co najmniej jedną z każdej kości w ciele człowieka.

 


Kościół jest zbudowany na cmentarzu, który był bardzo popularnym i poszukiwanym miejscem do pochówku. Powód, dla którego był tak popularny, był taki, że w 1278 r. Henryk, opat klasztoru cystersów w Sedlec, powrócił z Ziemi Świętej, skąd przywiózł naczynia wypełnione tamtejszą ziemią i wysypał ją na cmentarz. W ciągu 200 lat, na skutek Czarnej Śmierci, a także po wojnach husyckich ponad 50 tysięcy ludzi zostało pochowanych na cmentarzu opactwa, który musiano znacznie powiększyć. W roku 1870 niejaki František Rint został zatrudniony do przebudowy cmentarza. Postanowił on oddać hołd dziesiątkom tysięcy dusz i zbudować tu kościół a szkieletami, które trzeba było usunąć przed budową, przyozdobić świątynię. Całkiem szalony pomysł jak na budulec. Wynik jest makabryczny, a jednak dziwnie piękny. To jest niesamowicie intensywne doświadczenie w porównaniu ze zwykłą wycieczką po Pradze. Przyjedź, zobacz a nie pożałujesz!


Kaplica czaszek

Kaplica czaszekKaplica czaszek

Zdjęcia pochodzą ze strony: www.thebohemianblog.com