Domy wakacyjne, apartamenty wakacyjne

Friuli-Wenecja Julijska


Region w północno-wschodnich Włoszech, przy granicy z Austrią i Słowenią. Wielojęzyczna i wielokulturowa część Włoch. Mieszka tam oprócz włochów dużo ludzi pochodzenia słoweńskiego i austriackiego.

Największym miastem regionu jest Triest a oprócz niego warto zobaczyć nadmorskie Grado i Akwileę

Grado jest pięknych choć niezbyt dużym miastem ale zaznaczyć trzeba że czasach wczesnochrześcijańskich z powodu zagrożenia przez Hunów. Duża część mieszkańców miasta przeniosła się w miejsce gdzie dzisiaj jest Wenecja. Gdyby nie to zapewne dzisiaj zachwycalibyśmy się Grado a nie Wenecją.

We Friuli leży Akwilea zwana kiedyś drugim Rzymem. Największym zabytkiem Akwilei jest oczywiście bazylika której budowa rozpoczęta w 313 roku po edykcie mediolańskim który położył kres prześladowaniu chrześcijan. W środku posadzka z 4 wieku wykonanna na zlecenie Teodora. W Akwileli znajdowało się Forum z którego pozostały ruiny ale jako ciekawostkę warto powiedzieć że to tu Cesarz August podejmował króla Heroda w 10 wieku p.n.e.


Przez region przebiega starożytna rzymska droga Via Julia Augusta. Zbudowana na rozkaz cesarza Oktawiana Augusta w 13 r. p.n.e. Droga ta była częścią Bursztynowego Szlaku którym transportowano bursztyny z Bałtyku.

W okolicy pogranicza ze Słowenią znajduje się region Collio słynący z produkcji doskonałego wina. Między innymi Tokaj Friulano.