Domy wakacyjne, apartamenty wakacyjne

Czechy – na weekend

Most Karola w czeskie Pradze

Most Karola w czeskie Pradze


Od upadku komunizmu w 1989 r. Republika Czeska, a w szczególności jej stolica Praga, stała się w jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych w Europie. Z uwagi na położenie geograficzne, w samym sercu dawnego Cesarstwa Austro-Węgierskiego, Czechy były świadkiem upadku plemion, triumfu wielkich dynastii i podbijaniu niezwyciężonych armii. Ta burzliwa przeszłość pozostawiła spuściznę w postaci setek zamków i pałaców – wszędzie, gdzie okiem sięgnąć, pejzaż kraju usiany jest fortecami górującymi nad nad miastami lub romantycznymi letnimi pałacami, leżącymi spokojnie pośród zadbanego parku. Liczba i różnorodność czeskich zamków jest po prostu imponująca.

Republika Czeska jest nowoczesnym krajem, ale także krajem bogatym w tradycję. Jest to najbardziej widoczne w Południowych Czechach i Morawach, gdzie w okresie letnim odbywa się tam mnóstwo festiwali i widać kwitnącą kulturę ludową. W tym czasie mieszkańcy z miejscowości Český Krumlov, Telč i Mikulov przywdziewają tradycyjne stroje, łapią za swoje instrumenty muzyczne i kieliszki do wina by śpiewać i tańczyć, ożywiając starożytne tradycje.


Czechy słyną również z najlepszego piwa na świecie. Od czasu wynalezienia Pilsner Urquell w 1842 r. Czesi zostali okrzyknięci najlepszymi warzelnikami świata. Ale popularne na całym świecie marki – Urquell, Staropramen i Budweisser – zostały wyrównane, a nawet przewyższone, przez kilka regionalnych czeskich browarów i mikrobrowarów, które odświeżają tradycyjne browarnictwo. Nigdy wcześniej puby w Czechach nie oferowały tak szerokiej gamy mocnych gorzkich piw a Kout na Šumavě, Svijanský Rytíř i Velkopopovický Kozel to tylko kilka skromnych przykładów. Łatwo zakochać się w tym kraju, bo TU jest doskonałe piwo a jeśli chcesz się dowiedzieć o historii Europy, znajdziesz ją tutaj, skompresowaną w łatwo strawionym pakiecie – od Dobrego Króla Wacława i Defenestracji praskich do imperium habsburskiego, dwóch wojen światowych, zimnej wojny i aksamitnej rewolucji. Po za tym, czy wspominałam już o doskonałym piwie?

Kwatery prywatne w republice Czeskiej